KULTURA / Hudba

Popis: Richard Bona v Českých Budějovicích.
Richard Bona v Českých Budějovicích.
17.8.2014

Bona okouzlil festivalové diváky

ČESKÉ BUDĚJOVICE

Koncertem virtuózního amerického zpívajícího baskytaristy Richarda Bony původem z Kamerunu před zaplněným Piaristickým náměstím v Českých Budějovicích vyvrcholila v sobotu 16. srpna hlavní letní část Jihočeského jazzového festivalu ČEZ 2014.

Tři hudební večery ozdobené hvězdami světového jazzu Richardem Bonou, Davem Douglasem či Ianem Ritchiem, navštívily v Třeboni a Budějovicích díky podpoře Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ bezmála čtyři tisíce diváků.

Bona známý tím, že boří hranice mezi hudebními styly s lehkostí jemu vlastní a nešetří přitom hudebním ani slovním humorem, sklidil obrovský aplaus, když jmenoval města, kde v posledních týdnech hrál: "New York, Tokio, Madrid, Budjece it´s beautiful," řekl Bona nadšenému publiku, jehož zpěv také zapojil do jedné ze svých skladeb. Nechal se také slyšet, že by mohl do svých budoucích hudebních projektů zapojit i českou polku.

Na jih Čech přijel Bona se zbrusu novým projektem jazzu, španělského flamenga a africké hudby, který poprvé představil veřejnosti letos v květnu ve Španělsku. Středoevropskou premiéru jeho Flamenco Projectu si připsaly na své konto České Budějovice. Atmosféru českobudějovického koncertu si Bona pochvalovat. "Diváci byli bezvadní, Budějovice jsou krásné město a jsou tu fajn lidé. Doufám, že se sem ještě někdy vrátím," poznamenal Bona.

Bona je jedním z nejvytíženějších hudebníků planety. Jeho jméno figuruje v dlouhé řadě nahrávek či spoluprací s dalšími hvězdami jazzu i populární hudby jako je Bobby Mc Ferrin, Mike Stern, Raul Midon, Joe Zawinul. Richard Bona vystupuje na podiích od pěti let, hraje na vlastnoručně vyrobené nástroje a tvrdí se o něm, že dokáže zahrát na jakýkoli nástroj. V jeho stínu ale v žádném případě nezapadl Dave Douglas, jeden z nejlepších a nejvšestrannějších trumpetistů světa se svým kvintetem, ani skvělý a velice přátelský saxofonista Ian Richie.

"Jihočeský jazzový festival má letitou tradici a také z tohoto důvodu si zaslouží naši pozornost a podporu. Bohužel jsem z pracovních důvodů nestihl koncert v Třeboni, ale oba českobudějovické jsem si už ujít nenechal. Domnívám se, že i tato část festivalu, potvrdila jeho vysokou úroveň a kvalitu, o čemž svědčily reakce diváků," konstatoval ředitel Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ Miloš Štěpanovský.

Publikum svou spokojenost netajilo. "Vynikající muzikanti, bezvadná muzika. Dougas, Ritchie a Bona na závěr. Není co dodat, byla to bomba," doslova celá zářila Lucie Zbenešová. Ta se svým přítelem nevynechala jediný koncert celé akce, včetně závěrečných afterparty. "Skvělou muziku předvedli i naši muzikanti, ale naprosto mě nadchl Richard Bona. Vidět ho naživo a ještě nemuset jet stovky nebo tisíce kilometrů na jeho koncert, je úžasné. Lucka chce ještě sehnat jeho autogram. Je to její záliba," doplnil ji Jakub.

Po jarních koncertech v českobudějovickém klubu Jazz and Blues Club Highway 61 podporovaném společností MANE měli posluchači možnost navštívit první koncert Jihočeského jazzového pod širým nebem 28. června v Týně nad Vltavou v rámci vernisáže letošního ročníku souborné výstavy Vltavotýnské výtvarné dvorky 2014. Poslední letní open air koncert se uskuteční 6. září v Nových Hradech.

Letní část Jihočeského jazzového festivalu ČEZ 2014 stojí na základech celoročního fungování českobudějovického jazz a blues klubu Highway 61, který se od svého otevření v červnu 2012 stal jednou z nejznámějších českých hudebních scén. Během letošní jarní sezóny se zde představily kapely, jejichž koncerty jsou vždy velkou událostí. Namátkou Reut Regev, izraelská kapela mixující jazz a experimentální hudbu, Skip Wilkins, americký pianista, jehož jméno se nachází na nespočetných nahrávkách jazzových legend, Livin Blues Xperience, legendy z 60. a 70. let, jejichž koncerty jsou stále velice populární, Laco Deczi s Celulou NY a mnoho dalších hudebních uskupení.

"Na podzim se v klubu Highway 61 pod hlavičkou Jihočeského jazzového festivalu ČEZ 2014 chystají koncerty mistra piana z bandu Avishae Cohena Shai Maestra z Izraele, amerického zpěváka Curtise Stigera, který je ozdobou každého světového festivalu, kanadských Monkey Junk, Pee Wee Ellise, funkového mistra saxofonu z kapely Jamese Browna a celé řady dalších hudebníků," připomněl produkční festivalu Jiří Grauer.

Autor / zdroj: Petr Pokorný

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Obyvatelé v okolí jaderné elektrárny Temelín dostanou nové tablety jodidu draselného

Jodová profylaxe je jedním z nejvýznamnějších opatření pro ochranu obyvatelstva v případě radiační události. Jodid draselný při požití tablety umí nas

Post

Muž nadýchal bezmála 5 promile

Jeden z podnapilých mužů, kteří si ve čtvrtek uspořádali večírek před obchodním domem Družba na Pražské třídě, již odsud sám neodešel. Nadýchal totiž

Post

České Budějovice porazily Přerov

Oba týmy měly do dnešního utkání sérii čtyř výher a vyvstala otázka, který tým bude pokračovat ve vítězné šňůře nadále. Motor uhájil svou vedoucí pozi

Reklama

garaze.fabrego.cz

Reklama

PARTNEŘI

garaze.fabrego.cz Maminčino koření www.beautyexpo.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA