KULTURA / Hudba

17.8.2014

Bona okouzlil festivalové diváky

ČESKÉ BUDĚJOVICE

Koncertem virtuózního amerického zpívajícího baskytaristy Richarda Bony původem z Kamerunu před zaplněným Piaristickým náměstím v Českých Budějovicích vyvrcholila v sobotu 16. srpna hlavní letní část Jihočeského jazzového festivalu ČEZ 2014.

Tři hudební večery ozdobené hvězdami světového jazzu Richardem Bonou, Davem Douglasem či Ianem Ritchiem, navštívily v Třeboni a Budějovicích díky podpoře Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ bezmála čtyři tisíce diváků.

Bona známý tím, že boří hranice mezi hudebními styly s lehkostí jemu vlastní a nešetří přitom hudebním ani slovním humorem, sklidil obrovský aplaus, když jmenoval města, kde v posledních týdnech hrál: "New York, Tokio, Madrid, Budjece it´s beautiful," řekl Bona nadšenému publiku, jehož zpěv také zapojil do jedné ze svých skladeb. Nechal se také slyšet, že by mohl do svých budoucích hudebních projektů zapojit i českou polku.

Na jih Čech přijel Bona se zbrusu novým projektem jazzu, španělského flamenga a africké hudby, který poprvé představil veřejnosti letos v květnu ve Španělsku. Středoevropskou premiéru jeho Flamenco Projectu si připsaly na své konto České Budějovice. Atmosféru českobudějovického koncertu si Bona pochvalovat. "Diváci byli bezvadní, Budějovice jsou krásné město a jsou tu fajn lidé. Doufám, že se sem ještě někdy vrátím," poznamenal Bona.

Bona je jedním z nejvytíženějších hudebníků planety. Jeho jméno figuruje v dlouhé řadě nahrávek či spoluprací s dalšími hvězdami jazzu i populární hudby jako je Bobby Mc Ferrin, Mike Stern, Raul Midon, Joe Zawinul. Richard Bona vystupuje na podiích od pěti let, hraje na vlastnoručně vyrobené nástroje a tvrdí se o něm, že dokáže zahrát na jakýkoli nástroj. V jeho stínu ale v žádném případě nezapadl Dave Douglas, jeden z nejlepších a nejvšestrannějších trumpetistů světa se svým kvintetem, ani skvělý a velice přátelský saxofonista Ian Richie.

"Jihočeský jazzový festival má letitou tradici a také z tohoto důvodu si zaslouží naši pozornost a podporu. Bohužel jsem z pracovních důvodů nestihl koncert v Třeboni, ale oba českobudějovické jsem si už ujít nenechal. Domnívám se, že i tato část festivalu, potvrdila jeho vysokou úroveň a kvalitu, o čemž svědčily reakce diváků," konstatoval ředitel Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ Miloš Štěpanovský.

Publikum svou spokojenost netajilo. "Vynikající muzikanti, bezvadná muzika. Dougas, Ritchie a Bona na závěr. Není co dodat, byla to bomba," doslova celá zářila Lucie Zbenešová. Ta se svým přítelem nevynechala jediný koncert celé akce, včetně závěrečných afterparty. "Skvělou muziku předvedli i naši muzikanti, ale naprosto mě nadchl Richard Bona. Vidět ho naživo a ještě nemuset jet stovky nebo tisíce kilometrů na jeho koncert, je úžasné. Lucka chce ještě sehnat jeho autogram. Je to její záliba," doplnil ji Jakub.

Po jarních koncertech v českobudějovickém klubu Jazz and Blues Club Highway 61 podporovaném společností MANE měli posluchači možnost navštívit první koncert Jihočeského jazzového pod širým nebem 28. června v Týně nad Vltavou v rámci vernisáže letošního ročníku souborné výstavy Vltavotýnské výtvarné dvorky 2014. Poslední letní open air koncert se uskuteční 6. září v Nových Hradech.

Letní část Jihočeského jazzového festivalu ČEZ 2014 stojí na základech celoročního fungování českobudějovického jazz a blues klubu Highway 61, který se od svého otevření v červnu 2012 stal jednou z nejznámějších českých hudebních scén. Během letošní jarní sezóny se zde představily kapely, jejichž koncerty jsou vždy velkou událostí. Namátkou Reut Regev, izraelská kapela mixující jazz a experimentální hudbu, Skip Wilkins, americký pianista, jehož jméno se nachází na nespočetných nahrávkách jazzových legend, Livin Blues Xperience, legendy z 60. a 70. let, jejichž koncerty jsou stále velice populární, Laco Deczi s Celulou NY a mnoho dalších hudebních uskupení.

"Na podzim se v klubu Highway 61 pod hlavičkou Jihočeského jazzového festivalu ČEZ 2014 chystají koncerty mistra piana z bandu Avishae Cohena Shai Maestra z Izraele, amerického zpěváka Curtise Stigera, který je ozdobou každého světového festivalu, kanadských Monkey Junk, Pee Wee Ellise, funkového mistra saxofonu z kapely Jamese Browna a celé řady dalších hudebníků," připomněl produkční festivalu Jiří Grauer.

Autor / zdroj: Petr Pokorný

Doporučujeme

Zajímáte se o kosmetiku? Máte rádi kontakt s lidmi? Chcete si splnit své sny a přání?

Staňte se Avon Lady/Avon Gentlemanem! Staňte se Sales Leaderem! Nebo jen registrovaným zákazníkem. Registrace a vstupní materiály zdarma, žádné členské poplatky. AVON bude Váš koníček, přivýdělek a bude vás to bavit.
www.avon-registrace.eu

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Expedice Tomáše Petrečka se na K2 dostala do výšky 8100 m.n.m. bez použití kyslíku

Výprava ve složení Tomáš Petreček, Marek Novotný a Pavol Lupták vyrazila v půlce července do pákistánské části Himalájí. Trojice měla v plánu usilovat

Post

Fotbalisté z Dívčic zavzpomínali na duchovního otce svého klubu

Fotbalisté z Dívčic na Českobudějovicku vzpomínali v sobotu 10. srpna na Václava Kuráže, jednoho ze zakladatelů místního klubu a muže, který venkovské

Post

Na soutoku řek se budou prezentovat místní pivovary

Přijďte prožít krásný den do centra Českých Budějovic, vychutnete si pivko z vašeho oblíbeného pivovaru.

PARTNEŘI

www.avon-registrace.eu www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA