KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Popis: Živé prázdninové soboty na Sýpce Stropnice.
Živé prázdninové soboty na Sýpce Stropnice.
Autor / zdroj: sypka-stropnice.cz

Sýpka Stropnice přibližuje, jak se peče chleba podle tradiční novohradské receptury

HORNÍ STROPNICE

Autentické zemědělské stroje, oživlé klasy, kouřící milíř, pečení chleba a pečiva dle tradiční novohradské receptury či poznávání Novohradska zábavnou formou. To všechno na vás čeká, pokud navštívíte Muzeum Novohradských hor Sýpku Stropnice.

Interaktivní expozice
Expozice je připravena pro vaše pobavení, tak aby zaujala každého od 1 do 100 let. Neunavuje dlouhými texty a pro představivost je doplněna jednoduchými ilustracemi. Autentické exponáty voní historií a můžete si s nimi hrát. Zábavným způsobem se seznámíte s přírodou, historií a lidmi regionu Novohradska.

Těšit se můžete na:
- funkční technologii skladování obilí
- pečení vlastních housek
- autentické zemědělské stroje
- oživlé klasy
- kouřící milíř
- bosochodku
- rozhlednu na střeše
- obchůdek s originálními místními suvenýry a dárky 

Pro rodiny
Velká část expozice je určena právě dětem. Je hravá, umožní, aby si děti vyzkoušely svoji zručnost, místy i sílu, dozvěděly se něco nového. Děti se zabaví také venku, kde jsou připraveny malé vodní hrátky a skluzavka. Rodiče tak mají možnost si v klidu posedět venku, osvěžit se, odpočinout.
Během letních prázdnin se konají „Živé soboty,“ kdy jsou v muzeu pro děti připravené tvůrčí dílny a divadelní představení.

K zakoupení muzeum nabízí originální omalovánky. 

Pro školy
Udělejte si školní výlet do regionu Novohradska. Muzeum má připravený bohatý program, během kterého se žáci a studenti nebudou nudit:
- autentické zemědělské stroje, oživlé klasy, kouřící milíř, bosochodka a rozhledna
- pečení chleba a pečiva dle tradiční novohradské receptury
- poznávání Novohradska zábavnou formou
- expozice, se kterou si žáci mohou hrát

Můžete si objednat komentovanou prohlídku anebo si sýpku projít sami, muzeum vám zapůjčí materiály o expozici. V případě, že bude mít zájem o pečení chleba větší skupinka žáků, či studentů, dejte vědět předem. 

Chléb a význam pro člověka
Chléb v sobě spojuje čtyři elementy – zemi, vodu vzduch a oheň. Provází lidstvo od počátku existence a z historických pramenů například starověké Sparty víme, že chléb, a zejména kvašený chléb, v sobě pro člověka neznamenal jenom zdroj základní potravy, ale byl součástí rituálů. Kulatý pecen symbolizoval slunce, koloběh času a také slunovrat. Byl výsledkem mystické transformace a stal se srdcem i tváří evropské kultury.
Dnes pekaři připravují chléb hlavně z pšenice, ale historicky bylo v našich zemích pěstováno zejména žito, které lépe odolává zdejším klimatickým podmínkám. Dlouhé a často velmi mrazivé zimy a málo úrodná půda pšenici nepřály a zemědělci si nemohli dovolit riskovat, že budou mít sýpky prázdné. Pšenice se převážně dovážela z teplejších oblastí Evropy a mouce z ní se dokonce říkalo „uherská“. 

Více informací o muzeu včetně provozní doby a cen vstupného najdete na webu www.sypka-stropnice.cz.

Autor / zdroj: -red-

DALŠÍ ČLÁNKY

Novinka v MŠ Větrná: Individuální schůzky s rodiči ve všech třídách

S novinkou ve způsobu komunikace s rodiči vstupuje do roku 2020 českobudějovická Mateřská škola Větrná. Sedmitřídní mateřinka se 168 dětmi nově zavádí

Václav Krištůfek získal Náprstkovu medaili za popularizaci vědy

Čestnou medaili Vojtěcha Náprstka za zásluhy v popularizaci vědy převzal Václav Krištůfek z Biologického centra AV ČR. Na českobudějovickém pracovišti

Legendární Noc na Karlštejně jede na turné

Originální inscenace muzikálu Noc na Karlštejně v létě 2020 míří z důvodu rekonstrukce hradu Karlštejn na zámky a hrady v Česku, na Moravě a na Sloven

DNES SE STALO

HISTORIE27. února 1784

po silné oblevě postihla Prahu velká povodeň, která dosáhla vrcholu 28. 2., kdy na Staroměstském náměstí bylo 30 cm vody.

VESMÍR27. února 827

byl zaznamenaný 15. průlet Halleyovy komety.

POZVÁNKA OBRAZEM