EKONOMIKA / Podnikání

Českobudějovický úřad ruší stovky živností
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: isifa/thinkstock.com

České Budějovice

Od začátku roku 2023 zřizuje stát povinně všem podnikajícím fyzickým a vybraným právnickým osobám datovou schránku pro komunikaci se státními úřady, pokud ji ještě neměli zřízenou.  Datové schránky jsou tak zřizovány i osobám, které mají živnost pouze přerušenou či pozastavenou v rámci sankčního řízení.

U někoho tento stav trvá třeba několik let a úplně zapomněli, že živnost nemají zrušenou. Uvědomí si to až s oznámením o zřízení datové schránky a pak přicházejí na živnostenský úřad žádat o ukončení živnosti.

Už od prosince řešíme denně desítky takových žádostí o zrušení živnosti navíc k běžné agendě živnostenského úřadu. Například od nového roku do 9. února jsme jich přijali 1450 osobním podáním a dalších 250 přišlo poštou,“ uvedla Zdeňka Jeřábková, vedoucí odboru Obecního živnostenského úřadu magistrátu města.

K znepřístupnění datových schránek dochází až s účinností ke dni výmazu ze zákonem stanovené evidence, tedy ukončením podnikání a ne pouze na základě podané žádosti. Ještě 3 roky od data znepřístupnění bude příslušná datová schránka existovat. Zrušení živnosti nelze provést zpětně, ale nejdříve ke dni podání žádosti nebo k budoucímu datu, které si podnikatel zvolí.

Elektronicky lze podat žádost o zrušení živnosti živnostenskému úřadu prostřednictvím datové schránky nebo na elektronickou adresu podatelny posta@c-budejovice.cz.  Písemné žádosti je možné adresovat na podatelnu českobudějovického magistrátu.

Autor / zdroj: Renáta Kollarczyková

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.