KAM NA VÝLET / Rozhledny a lanovky

Rozhledna Semenec zaujme Alejí míru, vysázenou na počest belgické princezny Stefanie
 
Autor / zdroj foto: Rozhledna Semenec

Rozhledna Semenec / Týn nad Vltavou

Jedna z našich nejmenších rozhleden se nachází na úpatí návrší Semenec na západním okraji města Týn nad Vltavou. Místu se dříve říkalo “Na Spravedlnosti”, jméno Semenec získalo podle blízkého lesa.

Z rozhledny Semenec je hezký výhled na řeku Vltavu a na město Týn nad Vltavou. Nejlepší viditelnost je na jaře a v zimních měsících, kdy nejsou stráně Vltavy porostlé vegetací.

Na místě dnešní rozhledny stál původně dřevený altán, s nímž se vltavotýnská firma M. Máry (majitel kruhové cihelny) prezentovala v roce 1922 na Okresní výstavě v Týně nad Vltavou. Pavilónek poté zakoupil místní Sadařský a okrašlovací spolek za 6 000 korun a postavil jej jako rozhlednu na skále nad Vltavou, odkud byl hezký výhled na město. Na míste pavilónku byla ve 30. letech 20. stol. vybudována železobetonová patrová rozhledna, pravděpodobně podle projektu místního stavitele Jaroslava Vojny.

Nedaleko rozhledny stávalo původně městské popraviště, dodnes se zde dochoval název Na Spravedlnosti. Rozhledna je postavena na konci Aleje míru na západním okraji Týna nad Vltavou. Vede k ní 1500 metrů dlouhá červená turistická značka po dobré asfaltové silnici. Ta nejprve mirně stoupá vilovou zástavbou, ale poslední čtvrtina vede do prudkého, v závěru až příkrého kopce.

Alej míru byla vysázena na počest belgické princezny Stefanie u příležitosti jejího snatku s korunním princem Rudolfem Habsburským v roce 1881. Většina lip v této aleji je tedy více než sto let stará. Od rozhledny je příjemná procházka k soutoku Lužnice a Vltavy.

Výhled z kryté plošiny ve výšce 5 metrů je omezen pouze jihovýchodním a jihozápadním směrem (Týn nad Vltavou, věže jaderné elektrárny Temelín, údolí Vlatavy u soutoku s Lužnicí).


Připraveno ve spolupráci se serverem www.rozhlednovymrajem.cz.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.