KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Alšova jihočeská galerie – Zámecká jízdárna.
Alšova jihočeská galerie – Zámecká jízdárna
Alšova jihočeská galerie – Zámecká jízdárna. 
Autor / zdroj foto: Alšova jihočeská galerie – Zámecká jízdárna

Alšova jihočeská galerie – Zámecká jízdárna / Hluboká nad Vltavou

Stálá expozice „Meziprůzkumy / Sbírka AJG 1300–2019“ v Zámecké jízdárně, která se svým názvem i pojetím hlásí k odkazu kurátorky a spisovatelky Věry Linhartové, představuje soubor památek středověkého umění společně s českým uměním 20. století.

Alšova jihočeská galerie tak po desetiletích prezentuje stálou expozici, v níž návštěvníkům nabízí přehled toho nejlepšího ze svých sbírek, a to ve vzájemných a často nečekaných souvislostech. Autoři expozice usilují způsobem instalace o zprostředkování přesvědčení, že nezáleží ani tak na samotném stáří uměleckých děl a jejich postavení v dějinách umění, ale mnohem více na souvislostech jejich vzniku, konkrétní výtvarné působivosti a obsahu, jehož jsou díla nositelem.

Expozice je pravidelně doplňována vstupy současných českých i zahraničních umělců. Cyklus intervencí zahájil v roce 2016 malíř Patrik Hábl, jenž ve spolupráci s architektem expozice vytvořil rámec významné sochařské památce 14. století – Kristu z Božího hrobu z Českých Budějovic. V roce 2017 byla expozice rozšířena o vstup rakouské umělkyně Esther Stocker, která svým charakteristickým rukopisem upravila prostor pro pozdně gotický reliéf Posledního soudu z Rožmberka. V roce 2018 svůj konceptuální zásah na nápisu s názvem galerie nad hlavním vstupem provedl ve dvou fázích český tvůrce Petr Dub.


Základní koncept expozice, založený na symbióze středověkého a moderního i poválečného umění, byl během následujících verzí doplňován o obrazy holandských a vlámských mistrů 17. a 18. století, sochařská a malířská díla 19. století či výběr z mezinárodní sbírky keramiky 20. i 21. století. Opomenuta nejsou ani grafická a malířská díla významných regionálních autorů.

Aktuální verze expozice pokračuje v prezentaci překvapivé šíře sbírky AJG, přičemž větší prostor bude věnován dílům středověkého umění a klasické české moderny 1. poloviny 20. století. Vystaven je například kresebný návrh českobudějovického pomníku spisovatele Otakara Mokrého, vztyčený přesně před 100 lety v parku Na Sadech a pocházející z ruky všestranného tvůrce Františka Bílka. Po 20 letech bude veřejnosti představen rovněž výběr z bohatého grafického díla rytce Johanna Eliase Ridingera, kterého mnozí návštěvníci zámků znají jako tvůrce oblíbených zvířecích a loveckých motivů. V expozici bude vystaven jeho méně známý cyklus rytin se starozákonní tématikou Adama a Evy v ráji.

K nové stálé expozici byl v roce 2016 vydán průvodce z pera Hynka Látala, Petry Lexové a Martina Vaňka obsahující stať o historii instituce a krátká hesla s fotografiemi převážné většiny vystavených děl.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.