KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Muzeum vysídlených obcí Novohradska.
Muzeum vysídlených obcí Novohradska
Muzeum vysídlených obcí Novohradska. 
Autor / zdroj foto: Muzeum vysídlených obcí Novohradska

Muzeum vysídlených obcí Novohradska / Kamenná

Přijďte navštívit Muzeum Vysídlených obcí Novohradska, kde vznikla stálá expozice věnovaná dramatickým událostem zejména minulého století, při kterých se zásadně měnilo osídlení v tomto regionu. V expozici je použito mnoho dobových fotografií a autentických dokumentů vyhledaných v archivech, nálezy po odsunutých Němcích, historické knihy a pohlednice i srovnávací fotografie z různých míst Novohradska. Skutečné lidské příběhy pak působivě ilustrují turbulentní období 20. století.

Expozice muzea vás seznámí s historií osidlování Novohradska a s proměnami krajiny souvisejícími s vysídlením obyvatel v různých obdobích, zejména po skončení 2. světové války. Detailněji je představeno téma odsunu Němců po 2. světové válce, které zanechalo v Novohradských horách i jinde v republice hlubokou stopu. Expozici tvoří informační panely, dobové i současné fotografie, ale i skutečné předměty obyvatel, které Novohradsko z různých důvodů opustily.

V expozici je použito mnoho dobových fotografií a autentických dokumentů vyhledaných v archivech, nálezy po odsunutých Němcích, historické knihy a pohlednice i srovnávací fotografie z různých míst Novohradska. Skutečné lidské příběhy pak působivě ilustrují turbulentní období 20. století.


Historie osidlování Novohradska
Základní údaje, důležité pro pochopení historického vývoje regionu, jako například kdy a proč se na tomto území vzali německy mluvící obyvatelé. Chronologicky pak představí různé důvody odchodu obyvatel do jiných krajů a zemí.

Fakta o odsunu
Přehledně shrnutá fakta týkající se politického pozadí i praktického provedení odsunu Němců z Novohradska. Dozvíte se například, kolik lidí bylo odsunuto nebo co si museli vzít s sebou a můžete porovnat situaci Čechů vystěhovaných v roce 1938 se situací Němců po roce 1945

Dosídlené obce
Sekce věnovaná obcím, které byly sice během odsunu vysídleny, ale vzápětí díky příchodu nových obyvatel do oblasti Novohradska zůstaly „živé“.

Železná opona
Část věnovaná vzniku hraničního pásma a zakázaného pásma, technickým opatřením k „ochraně hranic“ i příběhům uprchlíků.

Zaniklé obce
Ucelená expozice věnovaná obcím, které po odsunu Německého obyvatelstva zůstaly prázdné a zejména díky vniku hraničního pásma někdy zcela zmizely z povrchu zemského.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.