AKTUÁLNĚ / Aktuálně

Oprava frekventované Levobřežky se odkládá
 
Autor / zdroj foto: Jitka Brůha Welzlová

České Budějovice

Plánovaná oprava a s ní spojená uzavírka Levobřežky, jedné z nejfrekventovanějších komunikací v krajském městě, se odkládá. Původně ji chtělo Ředitelství silnic a dálnic opravit letos, což vedení města a Jihočeského kraje razantně odmítlo. Denně tudy projedou tisíce vozidel od Diamantu až po křižovatku u Výstaviště, slouží jako tranzit od Plzně a Písku.

Náročná rekonstrukce klíčové silnice by byla pro řidiče, podle současného vedení radnice, zcela neúnosná. Aktuálně se v krajském městě staví dálniční obchvat. Při jednání ve středu 15. února 2023 mezi ŘSD, městem a krajem bylo dohodnuto, že se s opravou Levobřežky počká až po jeho dokončení. „Vím, že doháníme stavby, které měly stát už dávno, ale ten postup musí být koordinovaný, abychom do života Jihočechů a Budějičáků nezasahovali zbytečně a nenutili řidiče trávit hodiny v kolonách, pokud to není úplně nutné. Proto jsme dnes přesvědčili zástupce ŘSD, aby s opravou počkali," řekl po skončení jednání českobudějovický radní a hejtman Martin Kuba.

„Radost z toho nemáme. Na druhou stranu si plně uvědomujeme, že komplikace, které tady způsobuje stavba D3 je pro řidiče obrovská. Proto jsme zvážili požadavek kraje i města a připravovanou soutěž zastavili. Rekonstrukci posuneme do doby, kdy to bude pro všechny snesitelné," reaguje Vladimíra Hrušková, ředitelka Správy ŘSD České Budějovice s tím, že silnice kompletní obnovu potřebuje a s opravou se počítalo dlouhodobě. Vedení města a kraje přistoupilo pouze na nutnou úpravu křižovatky u Diamantu. K té ale dojde nejdříve v příštím roce.

„Vloni to byla Strakonická, letos by to zase byla na několik měsíců Levobřežka. Vážím si trpělivosti všech občanů s níž zvládají výstavbu dálnice, protože se opravdu každodenně dotýká životů nás všech. Respektuji, že stav té silnice není ideální, ale do otevření obchvatu to určitě vydrží. Příští rok se ještě před jeho otevřením bude muset upravit křižovatka u Diamantu, protože ta bohužel při zpoždění Severní spojky za dálnicí bude pořád hodně zatížená a fungovat bude jako spojnice mezi dálničním obchvatem a silnicí na Písek a Plzeň. Ale to se udělá až příští rok a jen v nutném rozsahu, takže letos zůstaneme levobřežně bez uzavírek,“ vysvětluje hejtman Martin Kuba.

„Tato jednání jednoznačně potvrzují, jak je pro město důležitá úzká spolupráce s krajem. Velmi si vážím, že nám Ředitelství silnic a dálnic v této věci vyšlo vstříc. Každému, kdo denně projíždí Budějovicemi musí být jasné, že další taková uzavírka by byla neúnosná," doplňuje náměstek primátorky pro oblast dopravy Lubomír Bureš. 

Kraj ve spolupráci s městem aktuálně dokončuje poslední práce na připojení Jižní tangenty k dálničnímu obchvatu a zároveň intenzivně pracuje na tom, aby co nejdříve získalo stavební povolení na dostavbu Severní spojky. Obě tyto stavby jsou v tuto chvíli pro úplné dokončení obchvatu Českých Budějovic naprosto klíčové.

Autor / zdroj: Jitka Brůha Welzlová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.