KULTURA / Vánoce

Popis: Andělská Hluboká.
Andělská Hluboká.
Autor / zdroj: Lucie Jozová
19.11.2019

Andělská Hluboká potrvá pět týdnů

HLUBOKÁ NAD VLTAVOU

Kouzelnou atmosféru v čase adventu a Vánoc ve městě a jeho okolí navodí desítky akcí, které jejich organizátoři připravili v Hluboké nad Vltavou. Třetí ročník projektu Andělská Hluboká začíná už neděli 24. listopadu.

Obyvatelé i návštěvníci pětitisícového města se mají na co těšit. „Program je natolik pestrý, že si vybere každý,“ říká starosta Tomáš Jirsa. Vánočně laděné akce připravili členové místních spolků i profesionálové z kulturních institucí.  Uskuteční se na několika místech ve městě, především na hlavním pódiu na náměstí, ale i na zámku, v kostele, v zoo, Alšově jihočeské galerii nebo v Knížecím dvoře.

Andělská Hluboká zahajuje už týden před začátkem adventu – v neděli 24. listopadu tradičním adventním trhem v Knížecím dvoře. „Letošní ročník je už sedmnáctý,“ upřesňuje pořadatel Petr Píša. „Ve stáncích se představí pouze rukodělná řemesla. Tvůrci nabídnou paličkovanou krajku, dětské dřevěné hračky, ručně vyráběná mýdla a další výrobky. Děti si mohou v kádích sáhnout na živé kapry, atmosféru podbarví středověký ohnivý koš. Trh provoní nejen punč a svařené víno, ale i rybí speciality, sýrové placky a vánoční cukroví. Návštěvníkům trhu zazpívají děti z hlubockých základních škol a chystáme i jedno překvapení,“ slibuje Petr Píša.

Smyslem Andělské Hluboké je místním i návštěvníkům města zpříjemnit nejen vánoční svátky, ale i čekání na ně. Dát si punč, poslechnout si přitom pěknou muziku. Děti se podívají na divadelní pohádku, vyrobí si přáníčka a všichni si odnesou něco hezkého – přinejmenším poetické zážitky“ míní Markéta Vejvodová ze spolku Hluboká v pohybu, který zajišťuje veškeré dění na pódiu na náměstí. Tam bude živo o všech adventních sobotách po celý den až do večera.

Pozvali jsme divadelníky i kapely nejrůznějších žánrů od folklóru po rockovou muziku. Program na pódiu je koncipován tak, aby si každý našel to, co se mu líbí. Trhy se na náměstí pravidelně otevřou už v 11 hodin. Návštěvníci si tam mohou koupit vánoční dárečky, ochutnají trdelník, klobásky, guláš,“ popisuje nabídku stánkařů Markéta Vejvodová. Za nejatraktivnější považuje rozsvícení vánočního stromu na náměstí na první adventní neděli vpodvečer a každoroční Andělský průvod po Masarykově ulici. „Letos jsme vymysleli trochu jiný závěr průvodu, než tradičně bývá,“ naznačuje Vejvodová. Děti nebudou ochuzeny o andělské bruslení s mikulášskou nadílkou. Loni poprvé si mohly na místním stadionu zabruslit ve společnosti  čertů a Mikuláše. Letos tam mohou zavítat v sobotu 7. prosince odpoledne a vstupné je opět zdarma.

Zatímco většina akcí Andělské Hluboké se uskuteční venku, další tradiční akce Alšovka advent nabídne vnitřní prostory – zámeckou jízdárnu.

Už čtvrtým rokem pořádáme adventní trhy s bohatým doprovodným programem pro děti i dospělé. Hlavním tématem jsou podobně jako loni Vánoce Adolfa Borna, mimochodem jihočeského rodáka. Využíváme motivu děl autorů, které máme v našem depozitáři. Návštěvníci se ve fotokoutku mohou stát součástí obrazu právě od Adolfa Borna,“ vysvětluje Renata Křížková z Alšovy jihočeské galerie. Ve stáncích prodejci nabízejí pouze českou produkci zejména řemeslných a ručně vyráběných výrobků. Galerie svůj advent zahájí s dalším Jihočechem – Zdeňkem Troškou. Oblíbený režisér pohádek zavítá do galerie v sobotu 30. prosince v 10 hodin. Trhy s programem potrvají každou další adventní sobotu. Vstup je zdarma.

Děti si u nás mohou vyrobit ozdoby. Prvních sto dětí, které přinesou z domova již hotovou, anebo u nás vyrobenou ozdobu, dostanou dárek - za to, že v galerii ozdobí náš stromeček,“ říká Renata Křížková. Dodává, že podobně jako loni, vstup do jízdárny bude rovnou ze zámeckého parku.

Správa Státního zámku Hluboká láká o adventních víkendech na netradičně vyzdobenou kuchyni, zoologická zahrada od 6. prosince na vánočně nasvícený areál i na Štědrý den v zoo. Předvánoční atmosféru nabídne i Advent na Loveckém zámku Ohrada 15. prosince odpoledne.

Nejen věřící zve Tomas van Zavrel z Farnosti Hluboká do místního kostela v neděli 24. listopadu na Svatohubertskou mši za doprovodu Jihočeských trubačů a Chrámového sboru Bohuslav z Lišova. Tomas van Zavrel posvětí myslivecké adventní věnce určené k benefičnímu prodeji. „Rád bych pozval i na ranní roráty - staročeská adventní mše při svíčkách začíná ve středu 4. a 11. prosince už v 6 hodin,“ přidává další neobvyklou pozvánku van Zavrel.

Město Hluboká nad Vltavou děkuje za finanční podporu Skupiny ČEZ v rámci programu Oranžový rok 2019 a za partnerství v rámci akce Rozsvícení vánočního stromu ve městě Hluboká nad Vltavou. Dále děkuje za spolupráci Hluboké v pohybu z. s. a dalším významným subjektům turistického ruchu v Hluboké nad Vltavou, jakými jsou Alšova jihočeská galerie, Zoologická zahrada Hluboká, Státní zámek Hluboká, Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství – Zámek ohrada, a dalším partnerům.

Podrobný program přináší web www.andelska-hluboka.cz.

Autor / zdroj: Lucie Jozová

DALŠÍ ČLÁNKY

Čtyřiadvacátá dokumentární Ji.hlava začíná za čtyři dny – a bude on-line

Půjde o zcela plnohodnotný ročník, který nabídne více než 270 filmů, debaty s režiséry, diskuse Inspiračního fóra i program pro děti. Festival otevře

Chodník v ulici Josefa Lomského bude opraven

Kompletní obnovy se dočká chodník v ulici Josefa Lomského v Suchém Vrbném.

Cizinec za volantem nadýchal téměř 2 ‰ alkoholu

Muž, přicházející a usedající za volant osobního vozidla stojícího na benzinové čerpací stanici v ulici Na Dlouhé louce, vzbudil v neděli nad ránem po

DNES SE STALO

HISTORIE28. října 1453

byl třináctiletý Ladislav Pohrobek korunován českým králem. Jiří z Poděbrad i nadále zůstával správcem země s mocí vladařskou.

OBJEVY28. října 1492

přistál Kryštof Kolumbus na Kubě.

HISTORIE28. října 1918

byl V Praze vyhlášen samostatný československý stát..

POZVÁNKA OBRAZEM