České Budějovice
Cyklisté jsou spolu s chodci nejzranitelnějšími účastníky silničního provozu. Stávají se nejen oběťmi, ale i viníky dopravních nehod. V ulicích jihočeské metropole se též pohybuje velké množství cyklistů, kteří často nerespektují pravidla silničního provozu. Největším nešvarem je jednoznačně jízda po chodníku, kde dochází k ohrožení a mnohdy i kolizím s chodci.
Doba pokročila a klasická jízdní kola nahrazují stále více elektrokola a elektrokoloběžky. Ukazuje se, že elektrokolo nebo elektrokoloběžka není jen volnočasovým sportovním vybavením, ale řada lidí je využívá i pro každodenní dopravu po městě. Ne každý však ví, že taková elektrokoloběžka se podle zákona o provozu na pozemních komunikacích považuje za jízdní kolo. Pro jízdu na elektrokoloběžce tedy platí stejná pravidla silničního provozu, jako pro cyklisty. To však pouze pro elektrokoloběžky, jejichž maximální konstrukční rychlost je 25 km/h a jejichž výkon nepřesáhne 1 kW. Elektrokoloběžky přesahující tyto parametry se již považují za motorové vozidlo! V tomto případě je nutné elektrokoloběžku zaregistrovat a být držitelem řidičského oprávnění.
Strážníci Městské policie České Budějovice se na kontroly cyklistů zaměřují pravidelně v rámci své běžné činnosti. Od začátku letošního roku zjistily hlídky městské policie 2 233 přestupků cyklistů na jízdních kolech i elektrokoloběžkách. Jen za měsíc srpen strážníci vyřešili 82 přestupků spáchaných jezdci na elektrokoloběžkách. Porušení zákona o provozu na pozemních komunikacích může stát cyklistu až 2 tisíce korun.
Připomínáme několik nejdůležitějších pravidel pro jízdu na jízdním kole či (elektro)koloběžce: