KULTURA / Hudba

Popis: Českobudějovický dětský pěvecký sbor Carmína získal Grand Prix v Berlíně.
Českobudějovický dětský pěvecký sbor Carmína získal Grand Prix v Berlíně.
Autor / zdroj: archiv dětského pěveckého sboru Carmína
13.11.2019

Českobudějovický dětský pěvecký sbor Carmína získal Grand Prix v Berlíně

ČESKÉ BUDĚJOVICE

Českobudějovický dětský pěvecký sbor Carmína zahájil ve školním roce 2019/2020 svoji 14. koncertní sezónu. Sdružuje 250 dětí a studentů základních, středních a vysokých škol a působí pod hlavičkou ZŠ a MŠ J. Š. Baara. Vzrůstající počet dětí nasvědčuje o velkém zájmu navštěvovat Carmínu.

Carmína na základě vynikajících výsledků v mezinárodních sborových soutěžích se zúčastnila 3. ročníku Mezinárodní soutěže talentů v Berlíně, kde vystoupilo 106 soutěžních výkonů v kategoriích zpěv, folklór, tanec, instrumentální hra, scénický projev. Carmína soutěžila v mládežnické kategorii sborového zpěvu a získala 1. místo. Jitce Šimkové byla udělena sbormistrovská cena“ Nejlepší sbormistr“. Sbor na koncertní křídlo bravurně doprovodil koncertní klavírista Sergey Perepeliatnyk, který se významnou měrou podílí na chodu sboru.

Odborná porota nominovala ze všech 106-ti soutěžních výkonů jen 9 nejlepších účastníků na Galavečer, kde proběhla soutěž o hlavní cenu Grand Prix. Carmína potvrdila svoji vysokou uměleckou úroveň a doslova vybojovala tuto hlavní cenu Grand Prix. Je to už 4. Grand Prix, které Carmína na mezinárodních soutěžích získala.

Carmína již řadu let přiváží ze soutěží významná ocenění. Sbor obdržel ocenění Grand Prix a  zlatý pohár v kategorii Akademický vokál z XIV. Mezinárodního festivalu hudby a umění 2019 v Paříži /Francie/; 1. místo v kategorii sborový zpěv a originální vítězný pohár z malachitu zdobený hudebním motivem z XVII. Mezinárodního hudebního festivalu umělecké tvořivosti mládeže "Země je náš společný domov" 2019 v Rusku /Jekatěrinburg/; Laureát Grand Prix a křišťálový pohár z X. ročníku Mezinárodní soutěže a festivalu umělecké kreativity 2018 ve Švédsku, Finsku, Estonsku; Gold Star a zlatý pohár z Mezinárodní soutěže Crystal Star 2018 v Praze; Laureát I. stupně, skleněný pohár a speciální diplom poroty z Mezinárodního hudebního festivalu Praha Colours 2018; Laureát I. stupně, zlatý pohár a pozlacené medaile z Mezinárodního festivalu Mysteria zvuka 2017 v Moskvě; Gold diplom a speciální cenu za program v International Choral festivalu Kaunas Cantant 2015 v Litvě; Grand Prix a Gold diplom z Queen Choral festival 2014 v Itálii.

Sbormistryně Carmíny Jitka Šimková si přivezla z mezinárodních soutěží mnohá ocenění: v roce 2019 blahopřejný list za vysoký profesionalismus z XVII. Mezinárodního hudebního festivalu umělecké tvořivosti mládeže "Země je náš společný domov" 2019 v Rusku /Jekatěrinburg/;  v roce 2018 dvě zvláštní ceny z Mezinárodní soutěže Crystal Star v Praze a zvláštní cenu „Nejlepší učitel“ z X. ročníku Mezinárodní soutěže a festivalu umělecké kreativity 2018 ve Švédsku, Finsku, Estonsku; v roce 2017 z Moskvy z Mezinárodního festivalu Mysteria zvuka cenu “ Nejlepší sbormistr soutěže“.

Koncertní klavírista Sergey Perepeliatnyk získal s Carmínou zvláštní cenu v Mezinárodní soutěži Crystal Star 2018 v Praze a klavírní cenu v International Choral festivalu Kaunas Cantant 2015 v Litvě.

O úspěších a průběhu 3. ročníku Mezinárodní soutěže talentů v Berlíně 2019, ve kterém bravurně Carmína uspěla, je informována veřejnost prostřednictvím médií: Jihočeská televize, tisk, webová stránka sboru /www.carminacb.cz/ a veřejných vystoupení v rámci Jihočeského kraje a Statutárního města České Budějovice /12.12. 2019, DK Metropol, koncert v Divadelním sále/.

Autor / zdroj: Jitka Šimková

DALŠÍ ČLÁNKY

Čtyřiadvacátá dokumentární Ji.hlava začíná za čtyři dny – a bude on-line

Půjde o zcela plnohodnotný ročník, který nabídne více než 270 filmů, debaty s režiséry, diskuse Inspiračního fóra i program pro děti. Festival otevře

Chodník v ulici Josefa Lomského bude opraven

Kompletní obnovy se dočká chodník v ulici Josefa Lomského v Suchém Vrbném.

Cizinec za volantem nadýchal téměř 2 ‰ alkoholu

Muž, přicházející a usedající za volant osobního vozidla stojícího na benzinové čerpací stanici v ulici Na Dlouhé louce, vzbudil v neděli nad ránem po

DNES SE STALO

HISTORIE28. října 1453

byl třináctiletý Ladislav Pohrobek korunován českým králem. Jiří z Poděbrad i nadále zůstával správcem země s mocí vladařskou.

OBJEVY28. října 1492

přistál Kryštof Kolumbus na Kubě.

HISTORIE28. října 1918

byl V Praze vyhlášen samostatný československý stát..

POZVÁNKA OBRAZEM