KULTURA / Kultura

První PechaKucha Night v Jižních Čechách
PechaKucha Night. 
Autor / zdroj foto: -lk-

ČESKÉ BUDĚJOVICE

Ve čtvrtek 12. listopadu ve 20.20 se v industriálním prostoru továrních hal SFINX koná první jihočeská „Noc povídání či tlachů“/ japonsko - anglicky PechaKucha Night (pečakuča).

Co je to PechaKucha Night? Projekt vymysleli v roce 2003 v Tokiu architekti Astrid Klein a Mark Dytham. Záměrem bylo vytvořit prostor pro setkávání architektů, designérů, vědců, výtvarných umělců, teoretiků, divadelníků, filmařů a muzikantů na jednom místě v jednom čase v tomto oborovém mixu. Prostor pro mluvení o tom, co je nového, co kdo chystá či již realizoval, o čem přemýšlí, o čem sní, a to vše ve formátu 20x20, kdy si každý mluvčí připraví pro svůj výstup 20 obrázků a každý z nich může komentovat na ploše 20 vteřin, za 6 minut a 40 vteřin ho střídá další prezentující. Večery se konají pravidelně za dva až tři měsíce. Dnes už ve více než 830 městech po celém světě.

Jak vznikla budějovická PechaKucha Night? „Díky projektu Kulturní jádra BU2R. Na jednom ze setkání jsme mluvili o tom, co Budějovicím chybí. Shodli jsme se, že mimo jiné PechaKucha Night, jako místo veřejného setkávání, inspirace, tříbení myšlenek a nápadů. Ondřej Kobza za Kulturní jádra nabídl pomoc a podporu. Tak jsme do toho šli,“ říká Eliška Štěpánová z týmu organizátorů. Ondřej Kobza, zakladatel spolku Piana na ulici a iniciátor projektu Kulturní jádra BU2R, dodává „Chceme pomoci šikovným lidem, kteří chtějí ve svém místě oživit kulturní život a realizovat vlastní projekty a nápady.“

Platforma BU2R dlouhodobě podporuje projekty rozvíjející městskou kulturu, takže pro vznik Kulturních jader to byl přirozený partner.

Kde a kdy bude budějovická PKN? Pravidelně jednou za čtvrt roku. „Chceme představovat nejen zajímavé hosty, ale i zajímavá místa našeho města, kam se lidé běžně nepodívají,“ říká člen týmu architekt Mirek Vodák. První noc bude v továrních halách SFINX. Několika z nich návštěvníci večer projdou.

Kdo bude vystupovat na první PKN? „Pozvali jsme deset lidí (ve dvou případech týmů) se silným osobním příběhem, z různých oborů. Umělce, architekty, vědce, lidi z neziskovek. Nebo člověka, který uprostřed rozjeté kariéry radikálně změnil profesi. Všichni z nich dokázali realizovat svůj nápad nebo sen,“ říká Vláda Dolejšek, poslední z trojice týmu organizátorů. Jména s krátkými anotacemi jsou v příloze.

HOSTÉ:

Iva Černá / Boutique L´Skříň je prostor pro lidi, pro které oblékání není jen nutné zlo, ale zábava, hra nebo způsob vyjádření osobního názoru.

Jiří Boudal / spoluzakladetel Budějovického Majálesu a bývalý člen projektu Rekonstrukce státu, jehož cílem je prosadit 9 zákonů, které mají zlepšit fungování státních institucí a politických stran.

Kateřina Šedá / česká výtvarnice, jejíž práce má blízko k sociální architektuře. Držitelka Ceny Jindřicha Chalupeckého měla i samostatnou výstavu v londýnské galerii Tate Modern.

Libor Soukup / původně programový ředitel českého rozhlasu, který se dnes živí stavbou kamen kamnařinou, má radost z díla a záleží mu na spokojenosti zákazníka.

M&P Veličkovi / Markéta a Pavel jsou krajinářští architekti, jejichž loňská realizace budějovického parku 4Dvory získala ocenení Grand Prix Obce Architektů.

Ondrash / alias Ondřej Konupčík, je vyjímečně dobrý tatér. Pro tetování od něj se sjíždějí lidé z celého světa a nekteří čekají až tři roky. Zásadně totiž vytváří jen jedno tetování denně.

Ondřej Kobza / povoláním kavárník, ale především aktivista, který na sebe upoutává pozornost veřejnými akcemi, jako jsou piána v ulicích, tango na nádraží nebo šachové stolky.

Silent Lab / Projekt Laboratoř ticha, vytvořený pro výstavu EXPO v Miláně, přímo reaguje na lidskou potřebu přítomnosti v přírodě. Ticho léčí a přivádí nás od pouhého povrchu do hloubky věcí.

Vojtěch Novotný / Dva domovy a dvě pracoviště střídá tropický biolog a entomolog Vojtěch Novotný již téměř dvacet let. V zimě České Budějovice, v létě Papua-Nová Guinea.

Jan Nálepa / studuje v Ateliéru supermédií Federica Díaze a Davida Kořínka na VŠUP. Pohybuje se na poli multimediálního umění, vytváří hudební a visuální komposice, interaktivní instalace.

Autor / zdroj: Eliška Štěpánová

Reklama

Aktivní Dítě

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.