KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Expozice podává širokou škálu informací o Janu Žižkovi. V dětském koutku malé návštěvníky čeká řada zábavných činností a úkolů
 
Autor / zdroj foto: Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

Památník Jana Žižky z Trocnova / Borovany

Expozice v Jihočeského muzeum v Českých Budějovicích a naučná stezka z roku 2015 nabízí širokou škálu informací o Janu Žižkovi, o jeho působení a historickém významu tohoto husitského vojevůdce. V dětském koutku malé návštěvníky čeká řada zábavných činností a úkolů. Kromě puzzle, které si mohou nejenom složit, ale splnit k němu i vztahující se úkoly, tu jsou připraveny kvízy a pracovní listy, focení s Janem Žižkou a děti si dokonce vyzkouší kostýmy z doby husitské.

Součástí expozice jsou interaktivní prvky a řada aktivit pro děti. Naučnou stezkou mohou děti i dospělí projít s pracovním listem, který obdrží na pokladně muzea. Areál Památníku je celoročně volně přístupný.


Trocnov je rodištěm husitského vojevůdce Jana Žižky. Leží šestnáct kilometrů jihovýchodně od Českých Budějovic, uvnitř pomyslného čtyřúhelníku o vrcholech - Borovany, Trhové Sviny, Strážkovice a Ledenice. Ze všech těchto bodů se dá dojet do Trocnova autobusem nebo vlakem. Celý areál je velmi vhodným místem pro skupinovou i rodinnou turistiku. Jeho součástí je i budova muzea se zcela unikátní expozicí věnovanou Janu Žižkovi, husitství a vlivu tohoto hnutí na bavorském území.

Pro návštěvníky je zde nainstalována řada zajímavých exponátů, informačních kiosků se vzdělávacími programy a interaktivními hrami vztahujícími se k danému období. Areálu dominuje třináct metrů vysoký žulový pomník Jana Žižky od profesora Josefa Malejovského z roku 1960. Prohlídka trocnovského areálu zabere zhruba 2-3 hodiny, přičemž se doporučuje začít v muzeu. Muzeum bylo zřízeno v prostorách původního poplužního dvora borovanského kláštera.


Stálá expozice zahrnuje celkem pět místností s šesti informačními kiosky s edukativními programy a interaktivními hrami vztahujícími se k danému období. Návštěvníci se postupně seznámí se slavným vojevůdcem, husitstvím i rozvíjením žižkovské tradice v Trocnově.

První místnost je věnována Janu Žižkovi a jeho trocnovskému rodišti. Na první pohled jistě zaujme velká kamenná křtitelnice z kostela sv. Martina ve Střížově, kde byl malý Jan podle místního podání pokřtěn. V rámci expozice byl na základě archeologických výzkumů vypracován také malý model trocnovského dvorce, který přibližuje podobu obydlí mladého Žižky. K vidění je zde i mnoho dobových předmětů, ať už se jedná o středověké zemědělské nástroje či různé nádoby běžně užívané i na Trocnově, mince z doby vlády Václava IV. apod.

Expozice pokračuje interaktivní částí, ve které můžete zhlédnout sekvenci z filmu Jan Žižka od Otakara Vávry z roku 1955, složit si klasické či interaktivní puzzle, nebo si zahrát na historika a zkoumat písemné listiny.

Ve třetí části expozice se blíže seznámíte s vojenskou taktikou husitů, jejich výstrojí i výzbrojí. Z nejznámějších zbraní zde mohou návštěvníci vidět např. sudlici, různé druhy palcátů a bijáků, řemdich, bojový cep či hákovnici. Zajímavý je jistě i model obléhací zbraně, tzv. trebuchetu, jehož využití ukazuje i názorné video na interaktivním panelu. Další videa představují např. kování hlavně k husitské píšťale či hrotu šípu. Mezi nejzajímavější exponáty patří určitě rekonstrukce tzv. Čáslavské kalvy (svrchní část lebky), která je řadou expertů považována za pravděpodobný kosterní ostatek Jana Žižky. Virtuálně restaurovaná kalva byla pro účely expozice vytištěna na 3D tiskárně. Kromě Čáslavské kalvy je v expozici umístěna také skutečná lebka muže prostřelená šípem z kuše. Tento muž zřejmě zahynul při bojích o královehradecký městský hrad, který v létě 1423 Žižka obléhal. Místnost dále doplňují listiny, dobové kachle či archeologické nálezy z hradu Sion. Malí návštěvníci pak určitě ocení miniaturní model husitské bitvy i s Janem Žižkou za využití vozové hradby.

V dětském koutku malé návštěvníky čeká řada zábavných činností a úkolů. Kromě puzzle, které si mohou nejenom složit, ale splnit k němu i vztahující se úkoly, tu jsou připraveny kvízy a pracovní listy, focení s Janem Žižkou a děti si dokonce vyzkouší kostýmy z doby husitské. I zde je možnost odpočinku při sledování filmové projekce.

Ani v závěrečné části expozice se jistě nebudete nudit. V interaktivním audiovizuálním filmu budete moci sami ovlivnit, jak příběh dopadne a v rámci animované procházky českou historií se děti v doprovodu českého lva a bedlivého oka busty Jana Žižky dozví více o Janu Husovi a o tom, co předcházelo husitské revoluci. Jan Žižka je v této části expozice zpodobněn i v několika krásně zdobených loutkách, vycházkových holích, medailích, sošce, bankovkách či pohledech. Vystaveno je také několik publikací o Žižkovi a husitské tematice.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.